Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Jastarnia
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Czyste powietrze artykuł

 

Czyste powietrze

 

 

Problem czystości powietrza w naszym otoczeniu w doniesieniach medialnych powraca coroczne w okresie rozpoczęcia sezonu grzewczego. Z naturalnych przyczyn najbardziej zagrożone są ośrodki miejskie położone w kotlinach na południu kraju. Gmina Jastarnia pod tym względem znajduje się w znacznie korzystniejszym położeniu. Niemniej jednak w gminie podstawowym źródłem energii dla celów grzewczych pozostaje węgiel kamienny pokrywający około 36% ogólnego zapotrzebowania. Niewątpliwą zaletą tego opału jest cena nabycia oraz powszechna dostępność. Wadami zaś konieczność codziennej ręcznej obsługi kotła i zagospodarowania popiołów oraz emisja do otoczenia gazów cieplarniach oraz widoczne dla wszystkich zapylenie. Właśnie emisja pyłów składających się z cząstek o minimalnych rozmiarach oznaczanych symbolem PM10 stanowi podstawowe zagrożenie w strefie pomorskiej. Kolejnym jest emisja związku chemicznego znanego pod nazwą beno(?)pirenu, którego źródłem jest spalanie tworzyw sztucznych w gospodarstwach domowych. Na szczęście z coraz niższą społeczna akceptacją spotykają się naganne, zdarzające się incydentalnie, ale szczególnie szkodliwe wypadki spalania w piecach odpadów z tworzyw sztucznych: butelek po napojach, opakowań po środkach czystości, zużytych toreb, uszkodzonych mebli oraz zużytych opon. Jeżeli jesteście Państwo świadkami spalania odpadów prosimy o zgłaszanie tego faktu Straży Miejskiej w Jastarni.

W celu poprawy stanu otaczającego nas powietrza i przeciwdziałaniu tak zwanej „niskiej emisji” Rada Miejska Jastarni przyjęła w lutym bieżącego roku uchwalę w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowej z budżetu gminy na dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza polegających na modernizacji systemów grzewczych na terenie Gminy Jastarnia. Ustalenia uchwały będą obowiązywać po ogłoszeniu jej treści w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, co winno nastąpić około polowy kwietnia. Uchwała przewiduje udzielenie wsparcia finansowego w formie refundacji części kosztów inwestycji dla właścicieli lokali mieszkalnych ( osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych ), które zastąpią piece opalane węglem innymi ekologicznymi źródłami ciepła. W celu określenia potencjalnego zainteresowania programem wsparcia wymiany kotłów węglowych prosimy o wypełnienie załączonej ankiety i złożenie jej w terminie do 15 marca 2017 r. w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Jastarni (pok. 101) albo przesłanie na adres poczty elektronicznej ochronasrodowiska@jastarnia.pl .

Wypełnienie ankiety nie jest tożsame ze złożeniem wniosku o dofinansowanie inwestycji. Wzór i termin złożenia wniosku o dofinansowanie określi Burmistrz Jastarni po wejściu w życie uchwały Rady Miejskiej Jastarni. Więcej informacji w powyższej sprawie znajdziecie Państwo na stronie internetowej biuletynu informacji publicznej bip.jastarnia.pl w zakładce Ochrona środowiska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 Ankieta programu dofinansowanie kosztów inwestycji.doc (DOC, 20.50Kb) 2017-03-20 13:38:12 157 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Kamila Żelechowska 20-03-2017 13:38:12
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Jacek Świdziński 20-03-2017
Ostatnia aktualizacja: Kamila Żelechowska 20-03-2017 14:51:15