System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eBoi
Jak załatwić sprawę?
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
Uchwała nr XVI/113/2012 Rady Miasta Jastarni w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalne
UCHWAŁA Nr XVI/113/2012
RADY MIASTA JASTARNIA
z dnia 23 stycznia 2012 rok
w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej .
Na podstawie: art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 ze zm.) oraz art. 19c ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 ze zm.)
Rada Miasta Jastarnia
uchwala, co następuje:
§ 1
Określa się tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej w brzmieniu ustalonym w załączniku do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Jastarnia.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.
Przewodniczący RM Jastarnia
Kohnke Wojciech
Uzasadnienie
Zgodnie z zapisem art. 19c ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536) organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego ma obowiązek określić tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków o realizację zadań publicznych w ramach inicjatyw lokalnych.
Inicjatywa lokalna stanowi formę współpracy gminy z jej mieszkańcami w celu wspólnego zrealizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej.
Mieszkańcy gminy bezpośrednio lub za pośrednictwem organizacji pozarządowych mogą złożyć wniosek o realizację inicjatywy lokalnej w zakresie zadań określonych wskazaną ustawą.
Załącznik do Uchwały Nr XVI/113/2012
Rady Miasta Jastarnia z dnia 23.01.2012 r.
Tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
§ 1
1. Inicjatywa lokalna w rozumieniu niniejszej uchwały to forma współpracy jednostki samorządu terytorialnego z jej mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej Gminy.
2. Celem podejmowania inicjatyw lokalnych jest realizacja przedsięwzięć polepszających warunki życia mieszkańców, na rzecz których podjęte zostały inicjatywy.
§ 2
1. Z inicjatywą lokalną mogą wystąpić mieszkańcy Gminy Jastarnia bezpośrednio bądź za pośrednictwem organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234 poz. 1536), zwanej dalej „ustawą”.
2. Podmioty wymienione w ust. 1, zwane dalej „Inicjatorem”, mogą inicjować przedsięwzięcia służące wyłącznie zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty gminy, zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z poźn. zm.).
§ 3
1. W ramach inicjatywy lokalnej mogą być realizowane zadania publiczne wymienione w art. 19 b ust. 1 ustawy.
§ 4
1. Współudział Inicjatora w realizacji zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej, zgodnie z art. 19 e ustawy, może polegać na świadczeniu pracy społecznej, na świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych.
2. Wysokość udziału Gminy i Inicjatora w zadaniach publicznych realizowanych w ramach inicjatyw lokalnych oraz zasady rozliczania poniesionych nakładów będą ustalane każdorazowo w odrębnych umowach pomiędzy podmiotami.
§ 5
1. W celu rozpoczęcia postępowania wynikającego z inicjatywy lokalnej, Inicjator składa wniosek o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej do Urzędu Miasta Jastarni.
2. Wniosek powinien zawierać w szczególności:
1) nazwę i cel inicjatywy;
2) termin realizacji;
3) informacje o Inicjatorze;
4) miejsce wykonywania zadania;
5) opis inicjatywy: proponowany zakres rzeczowy zadania, wstępny harmonogram, dotychczas wykonane prace, opis kolejnych działań planowanych przy realizacji zadania;
6) określenie liczby osób, którym służyć będzie inicjatywa;
7) kalkulację przewidywanych kosztów realizacji inicjatywy, w tym: koszt całkowity, wnioskowaną wysokość dofinansowania oraz planowany sposób jej wydatkowania;
8) oświadczenie o zgromadzonych środkach własnych;
9) informację o ewentualnych źródłach finansowania;
10) podpisy osób reprezentujących Inicjatora .
3. Do wniosku należy dołączyć:
1) w przypadku organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy - kopię odpisu z rejestru lub inny dokument potwierdzający status prawny Inicjatora;
2) w przypadku osób fizycznych lub grupy mieszkańców - oświadczenie woli Inicjatora dotyczące deklaracji udziału w realizacji zadania publicznego w ramach inicjatywy społecznej.
4. Złożone wnioski będą rozpatrywane w ramach posiadanych środków finansowych w budżecie Gminy Jastarnia. W przypadku świadczeń rzeczowych przy rozpatrywaniu wniosków brane będą pod uwagę możliwości Gminy Jastarnia.
§ 6
1. Właściwa komórka organizacyjna Urzędu Miasta w ciągu 14 dni od daty otrzymania wniosku:
1) dokonuje analizy wniosku oraz ustala okoliczności istotne co do możliwości realizacji zadania;
2) dokonuje oceny wniosku według kryteriów określonych w ust. 2;
3) przygotowuje propozycję uzasadnienia uwzględnienia lub odrzucenia wniosku.
2. Wniosek podlega ocenie przy zastosowaniu następujących kryteriów:
1) zgodność inicjatywy z potrzebami lokalnymi;
2) liczba osób popierających inicjatywę lokalną;
3) wysokość wkładu własnego Inicjatora w łącznych szacunkowych kosztach realizacji zadania;
4) wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Inicjatora przy realizacji zadania;
5) wysokość ewentualnych kosztów eksploatacji, które ponosiłaby Gmina w trakcie realizacji zadania;
6) kompletność złożonych dokumentów.
3. Ostatecznego wyboru wniosków dokonuje Burmistrz Miasta Jastarni.
§ 7
1. W przypadku przyjęcia wniosku do realizacji Burmistrz Miasta Jastarni zawiera z Inicjatorem umowę na realizację przedsięwzięcia w ramach inicjatywy lokalnej.
2. Burmistrz Miasta Jastarni może odstąpić od wykonania umowy, jeżeli po jej zawarciu zostaną ujawnione nowe okoliczności uniemożliwiające realizację inicjatywy lokalnej bądź Inicjator nie wywiąże z zadeklarowanego wkładu własnego lub wkładu pracy społecznej.
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Natalia Sikora | 24-02-2012 13:11:10 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Danuta Konkel | 24-02-2012 |
Ostatnia aktualizacja: | Natalia Sikora | 23-03-2012 13:40:38 |