Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Jastarnia
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Ustawowy obowiązek złożenia deklaracji

  Czym ogrzewamy nasze domy?  Obowiązek składania deklaracji   

 

Od 01.07.2021 r. mamy ustawowy obowiązek składać deklaracje odnośnie zainstalowanych źródeł ciepła i źródeł spalania paliw w budynkach. Na mocy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która weszła w życie z początkiem roku, powołano ogromną bazę informatyczną, która będzie grupowała dane z dostępnych już rejestrów i nowe informacje o budynkach przekazane do niej po raz pierwszy. Z czasem baza informacji zostanie rozbudowana,  m.in o dane na temat stanu technicznego budynku, dotacjach udzielonych na termomodernizację i fotowoltaikę, kontrolach zagospodarowania odpadów, przeglądach kominiarskich czy kontrolach straży miejskiej. Rejestr źródeł ogrzewania to pierwszy moduł. Docelowo baza Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków  ma  ułatwić funkcjonowanie jednostkom samorządu terytorialnego dostarczając wiarygodnej wiedzy o stanie technicznym budynków w Polsce. Pozwoli to na skuteczniejszą walkę ze smogiem poprzez wdrażanie odpowiednich programów wymiany starych pieców na nowe,  a mieszkańcom ułatwi korzystanie z e-usług. Będzie można na przykład zamówić przegląd kominiarski, czy ubiegać się o dofinansowanie. Baza CEEB obejmie źródła ogrzewania i spalania paliw do 1 MW, które teraz nie wymagają zgody ani zgłoszenia. Istotna  jest moc źródła, nie ma znaczenia, czy znajduje się ono w domku na działce, na terenie ROD czy w kamienicy, w warsztacie czy szpitalu. Zgłaszamy zarówno tzw.  kopciuchy jak i wszystkie inne piece i kotły: gazowe, węglowe czy na pellet, piecokuchnie, kominki, pompy ciepła czy ogrzewanie z sieci. W imieniu mieszkańców domów wielorodzinnych deklarację składa zarządca, pod warunkiem, że budynek ma jedno źródło i nikt  dodatkowo nie zamontował sobie na własną rękę np. kozy czy kominka. Obowiązek składania deklaracji obejmuje tylko właścicieli i zarządców budynków. Zgodność danych ze stanem faktycznym będą weryfikować osoby dokonujące inwentaryzacji budynku podczas niezależnych czynności, np. podczas przeglądów kominiarskich.

 

Ile mamy czasu na złożenie deklaracji?

 

Jeżeli budynek został oddany do użytku po 1 lipca 2021 r. (lub dopiero zostanie oddany) i wówczas uruchomiono w nim źródła ciepła/spalania paliw to właściciel/zarządca budynku ma od tego dnia 14 dni na złożenie deklaracji. W innych wypadkach obowiązuje nas termin 12 miesięcy od 1 lipca 2021 r. Należy pamiętać, niezłożenie deklaracji w terminie wiąże się z karą pieniężną w formie grzywny nakładanej w ramach postępowania mandatowego. Okolicznością łagodzącą jest wyrażenie tzw. czynnego żalu, czyli dobrowolne zawiadomienie burmistrza, że nie złożyliśmy deklaracji w terminie i zgłoszenie budynku zanim stwierdzone zostanie wykroczenie. Wówczas nie zostanie nałożona kara.

Prowadzący ewidencję Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zachęca do składania deklaracji online. Formularz elektroniczny jest udostępniony na stronie: www.zone.gunb.gov.pl

 

Jak złożyć deklarację przez internet?

KROK 1:  LOGOWANIE

 1. Wejdź na stronę: www.zone.gunb.gov.pl
 2. Wybierz opcję “Zaloguj się przez Węzeł Krajowy aby deklarację”

KROK 2: UWIERZYTELNIENIE

 1. Uwierzytelnij swoją tożsamość za pomocą posiadanego  Profilu Zaufanego, e-dowodu, bądź bankowości elektronicznej

KROK 3: DODAWANIE BUDYNKU

 1. Wybierz opcję “+ Dodaj Budynek”
 2. Uzupełnij metrykę budynku. Jeśli nie znalazłeś swojej ulicy lub budynku w automatycznej bazie adresowej - dopisz ją ręcznie
 3. Po uzupełnieniu wszystkich danych kliknij “Dodaj budynek”
 4. Do dodanego budynku możesz wybrać Deklarację A (budynek mieszkalny) i Deklarację B (budynek niemieszkalny). Budynek można edytować i usuwać do momentu złożenia deklaracji

KROK 4: SKŁADANIE DEKLARACJI

 1. Wejdź w zakładkę “Budynki” i wybierz swój budynek (uwaga: deklarację można składać również zaczynając z poziomu zakładki “Deklaracje”)
 2. Rozwiń dostępne dla budynku opcje i wybierz “Dodaj Deklarację A” (lub “Dodaj Deklarację B” w przypadku budynku niemieszkalnego)
 3. Wypełnij formularz dotyczący źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. W pierwszej kolejności wskaż czy deklaracja dotyczy źródła uruchomionego po 1 lipca 2021 r. Zaznaczenie jest konieczne gdy co najmniej jedno ze źródeł zostało uruchomione po tym terminie.
 4. Określ parametry budynku. Dla budynków jednorodzinnych deklaracja dotyczy wszystkich lokali.
 5. Dodaj źródło lub źródła ciepła wybierając “+Dodaj kolejne źródło ciepła”. Można dodawać dowolną liczbę pozycji. Należy określić wszystkie posiadane źródła ciepła/spalania paliw.
 6. Z rozwijanej listy wybierz rodzaj źródła ciepła i określ jego liczbę.
 7. Określ czy dane źródło jest eksploatowane i jaką pełni funkcję
 8. Wybierz opcję “Przejdź dalej”
 9. W rubryce “Dane kontaktowe” określ czy składasz deklarację jako właściciel czy zarządca. Podaj swoje imię i nazwisko lub nazwę instytucji. Możesz podać także numer telefonu i adres e-mail
 10. Określ czy Twoje dane adresowe są tożsame z adresem budynku/lokalu, którego dotyczy deklaracja. Jeśli tak, wybierz opcję “Złóż”. Jeśli dane nie są tożsame, wybierz opcję “Przejdź dalej” i wpisz swój adres.
 11. Uzupełnij pola danych adresowych i kliknij “Złóż”

 

Jak złożyć deklarację w formie pisemnej?

Formularze deklaracji do wydruku - wraz z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania - zamieszczone zostaną na stronie www.gunb.gov.pl w zakładce “Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - FAQ”. Dostępne są również w budynku Urzędu Miejskiego. Formularz dotyczący budynków mieszkalnych zamieszczony jest na kolejnej stronie Informatora. Wypełnione deklaracje można złożyć osobiście w Biurze Obsługi Interesanta w pokoju 101 od poniedziałku do piątku  w godzinach 7.30-15.30 lub przesłać listownie na adres: Urząd Miejski w Jastarni, ul. Portowa 24 84-140 Jastarnia. Pytania i wątpliwości można kierować na adres energetyk@jastarnia.pl lub zasięgnąć informacji pod numerem 58 675 19 33 i w pokoju 306 w godzinach 7.00-14.30.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Kamil Konopiński 29-06-2022 13:26:20
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Kamil Konopiński 29-06-2022
Ostatnia aktualizacja: Kamil Konopiński 29-06-2022 14:04:00